Çeşme'de, turizm yatırımları hızlandı

Vestel, Menderes Tekstil, Abalıoğlu fabrikaları, Kipa AVM, İzmir Ekonomi Üniversitesi eğitim ve yurt binaları başta olmak üzere Ege Bölgesi'nde birçok sanayi tesisi, depo, eğitim kurumu ve köprü yapan İzmirli 21 yıllık inşaatçı ve Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Yönetim Kurulu Üyesi Muhsin Dönmez turizm yatırımlarını sevdi. Alaçatı da Casaoliva Otel 2011'i 4 milyon dolarlık yatırımla kurarak kısa bir süre önce hizmete açan Dönmez, Dalyanköy'de de Çeşme'nin ilk rezidans projesine Eylül ayında başlayacak. Bu proje içinde 11 milyon dolara yakın yatırım yapacak olan Dönmez, inşaat sektöründen sonra turizmde de iyi bir noktaya gelmeyi planlıyor. Menderes'te 90 bin metrekareye yakın lojistik depo inşaatını sürdüren Dönmez, İzmir'in lojistik üssü hedefine de katkı sağlamak istiyor.

GELENEKSEL MİMARİ

İnşaat sektöründe Kuryap, Depaş firmalarının sahibi olduğunu, Turgutlu'da Abdullah Kavuk ile birlikte prefabrik üretimi gerçekleştiren Betoya A.Ş'nin de ortağı olduğuna dikkat çeken Muhsin Dönmez, inşaat sektörü ile birlikte turizm sektöründe de çalışmaya başladığını söyledi. Turizm sektöründe ilk yatırım olarak Alaçatı'da 22 oda 50 yatak kapasiteli çok özel Casaoliva Otel 2011'i hizmete açtıklarını dile getiren Dönmez, "Bu otel bizim turizm sektöründe ilk yatırımımız oldu. Alaçatı merkeze yürüyüş mesafesinde olan otel, dünyaca ünlü sörf merkezi ve Alaçatı Port'a da 2 km mesafede. İki taş binadan oluşan otelimiz, geniş bir bahçe ve havuza sahip. Alaçatı'nın geleneksel mimarisine sahip olan otel her türlü konforu da sunuyor. Otel için 4 milyon dolarlık bir yatırım gerçekleştirdik. Bu yatırımla çeşme turizmine önemli bir katkı sağlayacağımızı düşünüyoruz" dedi.

24 AYDA BİTECEK

Çeşme Dalyanköy'de de çok özel bir koyda rezidans ve apart otel projesini hayata geçireceklerini açıklayan Dönmez, Eylül ayında inşaatına başlamayı planladıklarını ve 3 blok apart otel, 3 blokta rezidans inşa edeceklerini vurguladı. Projede 42 rezidans dairesi ile 72 adet apart otel odası olacağını ifade eden Dönmez, proje için 11 milyon dolara yakın yatırım gerçekleştireceklerini vurguladı. Çeşme'nin ilk rezidans yatırımını yapacaklarını ifade eden Dönmez, "Proje 22 bin metrekare alanda yapılacak. 12 bin metrekare inşaat alanı olacak. Eylül ayında başlayıp 24 ay içinde tamamlayacağız. Projede termal kür merkezi olacak rezidans sahipleri dairelerini gelmedikleri dönemlerde kiralayarak gelir de elde edebilecek. Özel iskele de yapacağız. Buraya 3-4 yatta demirleyebilecek" diye konuştu.

Lojistik üssü İzmir'e 85 bin metrekare depo

Muhsin Dönmez, lojistik sektöründe faaliyet göstermek için kurulan İZDEP firmasının Menderes'te iki ayrı proje olarak inşaa ettiği toplam 85 bin metrekarelik depoları da kendilerinin gerçekleştirdiğini vurguladı. Depoların şu anda İzmir'de olmayan 12 metre yükseklikte olduğunu ve firmalar için çok iyi bir lojistik imkan sağlayacağına işaret eden Dönmez, "Adnan Menderes Havalimanı'nın karşısında olan depolar şehir merkezine çok yakın olması nedeniyle büyük talep görüyor. Yatırımımızla birlikte bu bölgedeki arazi fiyatları da yüzde 30-40 oranında arttı" dedi