Ege'li Sanayicilerden Azerbaycan Çıkarması

Egeli sanayiciler Suriye ve Irak'ın kuzeyinin ardından Azerbaycan'a da çıkarma yaparak, Azeri kardeşleri ile ticari işbirliklerini geliştirecek. Türkiye'ye tek kalemde 5 milyar dolarlık rafineri projesi ile en büyük yatırımı gerçekleştiren Socar-Turcas Grubu'na bağlı Petkim'in daveti ile 27-29 Kasım tarihlerinde Azerbaycan'a 2 günlük iş ve inceleme gezisi yapacak olan Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) üyeleri, ikili görüşmeler yaparak ortak işlere imza atacaklar. Özel uçakla Azerbaycan'ın Başkenti Bakü'ye gidecek olan 180 kişilik EBSO heyeti, farklı sektörlerdeki Azerbaycanlı işadamları ile bir araya gelerek ticaret ve ortak yatırım imkanlarını değerlendirecek.

YENİ PAZARLAR

EBSO Yönetimi olarak daha önce büyük potansiyeli olan Suriye ve Kuzey Irak'a iş ve inceleme gezisi düzenlediklerini ve çok iyi sonuçlar aldıklarını dile getiren EBSO Yönetim Kurulu Üyesi ve Azerbaycan İş Gezisi Koordinatörü Muhsin Dönmez, Azerbaycan'da inşaat, inşaat malzemeleri, gıda, petrokimya ve mobilya başta olmak üzere farklı iş kollarından işadamları ile bir araya geleceklerini söyledi. Petkim'in davetlisi olarak özel uçakla toplam 180 kişilik bir ekiple Azerbaycan'a gitmeyi planladıklarını anlatan Dönmez, "Bu gezinin sorumluluğu Yönetim Kurulu Başkan Yardımcımız Erdoğan Çiçekçi ile bana ait. EBSO üyelerini gezi ile ilgili olarak bilgilendirdik. Üyelerimiz geziye büyük ilgi gösteriyor. Biz Azerbaycan ile hangi alanlarda işbirliği yapabiliriz, hangi sektörle karşılıklı görüşmeler yapabiliriz, onu planlıyoruz. İşadamlarını bire bir eşleştirip iş görüşmeleri yapmalarını sağlayacağız. Halen o pazara iş yapan işadamları da heyetimiz içinde yer alacak. İlk defa bu pazarı ziyaret edecek olan üyelerimize bu arkadaşlarımız yol gösterecek. Suriye ve Kuzey Irak'ta olduğu gibi Azerbaycan gezimiz de üyelerimize yeni pazarların kapısı açacak" diye konuştu.

TEK MİLLET AVANTAJI

Azerbaycanlı Socar Grubu'nun 5 milyar dolarlık rafineri yatırımıyla Türkiye ile işbirliğini ne kadar önemsediğini gösterdiğini ifade eden Dönmez, Socar Grubu ile yapacakları görüşmede de rafineri inşaatında rekabet edilebilir olması koşuluyla İzmirli firmalarla çalışmasını isteyeceklerini, bu konuda da sonuç alacaklarına inandıklarını vurguladı. Azerbaycan ile tek millet olduklarının altını çizen Dönmez, bu nedenle iş hacimlerini kısa sürede artıracaklarına inandıklarını anlattı.

Sırada Kuzey Afrika var

Azerbaycan gezisi ile sanayici arkadaşlarının ufuklarının daha da açılmasına katkı sağlayacaklarını belirten Dönmez, "Bundan sonraki hedefimiz arap baharı ile birlikte yeni yönetimlerin iş başına geldiği Kuzey Afrika ülkeleri olacak. Libya başta olmak üzere Mısır, Fas, Tunus ülkelerini ziyaret etmek istiyoruz. Bu ülkelerde potansiyel bir pazar var. Libya daha öncede olduğu gibi başta İnşaat sektörü için büyük bir fırsat olabilir. Bu ülkelerin yeniden yapılanmasında Egeli işadamları olarak her türlü katkıyı sağlayabiliriz. Bu tür iş ve inceleme gezilerine KOSGEB'de destek sağlıyor. Sanayicilerimiz bu imkanlardan da yararlanabilirler" dedi.