Torbalı OSB'de, 5 bin kişiye istihdam müjdesi

Ege Bölgesi Sanayi Odası'nın bölgemize kazandırdığı organize sanayi bölgesinde altyapının temeli Şubat ayında atılacak. 45 fabrikada 5 bin kişi çalışacak

Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) tarafından İzmir'e kazandırılan Torbalı Organize Sanayi Bölgesi'nde (Torbalı OSB) imar planlarının tamamlanmasının ardından, altyapı inşaatlarına baş başlanıyor. 2011 yılı Şubat ayından itibaren başlayacak altyapı çalışmalarının sonucunda bölgede yatırım yapmak isteyen firmalar yıl sonunda temellerini atabilecekler. 45 fabrikanın kurulacağı OSB'de 5 bin kişiye istihdam sağlanması hedefleniyor.

TEKLİF ALACAĞIZ

İlk olarak 1996 yılında Resmi Gazete'de yayımlanarak yatırım programına alınan Torbalı OSB'de nihayet mutlu sona ulaşılırken, küresel krizin etkilerinin azaldığı bu dönemde bölgeye farklı sektörlerden firmalar yatırım yapacak.

Uzun yıllardır faaliyete alınması için çalışmalar yapılan Torbalı OSB'de imar planlarının tamamlanmasının ardından altyapı yatırımlarına başlayacaklarını dile getiren Torbalı OSB Yönetim Kurulu Başkanı Muhsin Dönmez, altyapı inşaatları için Ocak ayında teklifleri alacaklarını söyledi.

1.5 YILI BULACAK

Bölgede altyapı yatırımlarını aşama aşama yapacaklarını, bu nedenle 2011'de yatırım yapmak isteyen firmaların yıl sonuna kadar fabrika temellerini atabileceklerine işaret eden Dönmez, alt yapı çalışmalarını 1.5 yıl içinde tamamlamayı planladıklarını anlattı.

Torbalı OSB'de 45 tesisin kurulacağını ve 5 bine yakın kişiye istihdam sağlanacağını ifade eden Dönmez, "Bölgemizde bugüne kadar birçok çalışma yapıldı. Artık yüzdük yüzdük kuyruğuna geldik. Bölgemizin yüzde 70'i dolu. Bölgemizde her sektörden fabrika kurulacak.

Toplam alanımız 67 hektar. Torbalı Kabacakırı Mevkii'nde ve Yeniköy-Ahmetli Köyü Karayolu'na cepheli olan bölgemiz, ilçe merkezine 6 km, İzmir'e ise 50 km. mesafede. Demiryoluna 4 kilometre uzaklıkta olan bölgemiz İzmir Adnan Menderes Havalimanı'na ise sadece 30 kilometre. Altyapı konusunda hiçbir sıkıntımız yok. Otoyola ve demiryoluna da çok yakınız. İzmir'e bu kadar yakınlıkta olan ve bu kadar çok avantajı bünyesinde barındıran bölgemize yeni yatırımcıların da ilgi göstereceğini düşünüyoruz" diye konuştu.

İzmir-Aydın otoyolunun yapımı sırasında şantiye sahası olarak kullanılan bölgenin yanında 100 hektarlık bir alanın da bulunduğunu dile getiren Dönmez, bu alanı da genişleme sahası olarak değerlendirmek istediklerini kaydetti. Bu konuda Karayolları Genel Müdürlüğü'ne başvuru yaptıklarını ifade eden Dönmez, bu alanında organize sanayi bölgesine kazandırılması ile 50'nin üzerinde yeni fabrika daha kurma şanslarının olacağını sözlerine ekledi.

Rakamlarla Torbalı OSB

  • Bölge 67 hektar alana sahip.
  • 45 fabrika kurulacak.
  • 5 bine yakın kişiye istihdam sağlanacak.
  • Altyapı yatırımları 1.5 yıl içinde tamamlanacak.
  • Bölge İzmir'de 50, Havaalanına 30 kilometre mesafede.
  • Bölge 1996 yılında yatırım programına alındı.
  • 2004 yılında tüzel kişiliğine kavuştu.
  • 2010 yılı sonunda imar planları tamamlandı.
  • Altyapı yatırımları 2011 yılı başında gerçekleştirilecek.